Ginekologas
Klinikoje „Narmeda“ yra ginekologijos kabinetas, kuriame konsultuoja gydytojai ginekologai / ginekologės. Mūsų siūlomos paslaugos:
- Profilaktiniai patikrinimai;
- Ginekologinių ligų diagnostika, gydymas;
- Ginekologinė echoskopija aukštos klasės echoskopu;
- Gimdos kaklelio patologijos diagnostika;
- Kontracepcija. Konsultacijos, tinkamiausio metodo parinkimas;
- Nevaisingumas. Jo ištyrimas ir gydymas;
- Konsultacija dėl menopauzės reiškinių;
- Vėžio ligų profilaktika (gimdos kaklelio vėžys, krūtų vėžys ir kt.);
- Krūtų echoskopija;
- Lytiniu keliu plintančių infekcijų nustatymas (ginekologinės ligos);
Ypatingai svarbi moterims yra krūtų echoskopija, kurios metu galima diagnozuoti ir priešvėžinius susirgimus. Viena iš dešimties moterų rizikuoja susirgti krūties vėžiu. Lietuvoje kasmet diagnozuojama iki 1500 naujų susirgimų.Echoskopija patikimose rankose vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių metodų.Aplenkite ligą – profilaktine echoskopija
Kada svarbi ginekologo konsultacija
Dažnai vyrai ir moterys kenčia dėl tų pačių negalavimų, tačiau tam tikros sveikatos problemos būdingos tik „silpnajai“ lyčiai. Moters ligas įtakoja gimdymai, amžius, mėnesinių ciklas, seksualinis gyvenimas, darbo sąlygos, nėštumo nutraukimai, paveldimumas, bendra sveikatos būklė. Kiekviena moteris privalo reguliariai lankytis pas ginekologą, tik taip ji bus apsaugota nuo nereikalingų abejonių dėl savo sveikatos, laiku suvoks, jog kažkas negerai, galės pasinaudoti naujausiais diagnostikos laimėjimais, išsitirti, o esant būtinybei – gydytis ir pasveikti.
Daugelis ginekologinių ligų yra būdingos tam tikrame amžiaus tarpsnyje. Vaikystėje dažniau pasitaiko lytinių organų traumos ir vulvovaginitai (makšties prieangio infekcija). Lytinio brendimo metu neretai sutrinka mėnesinės, išryškėja lytinių organų brendimo ir augimo anomalijos. Reprodukciniame (lytinės brandos) amžiuje vyrauja lytinių organų uždegimai, dažna endometriozė, gimdos kaklelio patologija. Svarbiu klausimu tampa kontracepcija ir tinkamas jos parinkimas. Pereinamuoju laikotarpiu neretai pasitaiko disfunkciniai kraujavimai, navikinės gimdos kaklelio, gimdos, kiaušidžių ir krūtų ligos. Todėl svarbūs profilaktiniai patikrinimai norint išvengti tokių ligų kaip gimdos kaklelio vėžys, krūtų vėžys. Vyresnėms moterims, išnykus mėnesinėms, dažni klimakteriumo, šlapimo nelaikymo, makšties sausumo reiškiniai, karščio pylimas, dirglumas, žemas libido, miego sutrikimai, genitalijų gleivinės atrofija, osteoporozė.
Dažniausi ginekologinių ligų simptomai
Skausmas – daugelio ginekologinių ligų simptomas. Dažniausiai skausmas lokalizuojasi pilvo apačioje. Bukas, įkyrus, difuzinis skausmas būdingas lėtiniam gimdos priedų uždegimui. Labai stiprus, staiga atsiradęs skausmas gali būti būdingas kiaušidžių cistos apsisukimui, plyšus kiaušintakiui dėl negimdinio nėštumo ir kt.Per mėnesinių ciklo vidurį atsiradęs skausmas – susijęs su ovuliacija, o sustiprėjantis antroje pusėje ir per mėnesines gali būti ir endometriozės požymis.
Kraujavimas gali pasireikšti cikliškai ir necikliškai. Cikliniai kraujavimai pasireiškia gausiomis, ilgai trunkančiomis mėnesinėmis, būdingi gimdos miomai, adenomiozei, endometriozei ir kt.
Necikliniai, t.y. nesusiję su mėnesinėmis kraujavimai, dažniau būdingi kiaušidžių funkcijos sutrikimams, cistoms, gimdos gleivinės vėžiui, kitiems kiaušidžių ir gimdos kaklelio navikams.
Išskyros. Makšties išskyrų pobūdis normalaus mėnesinių ciklo eigoje, natūraliai kinta. Mėnesinių ciklo viduryje, ovuliacijos laikotarpiu, išskyros gleivingos, primena kiaušinio baltymą. Prieš mėnesines tampa tirštesnės, po mėnesinių beveik išnyksta. Normalios makšties išskyros nėra per gausios, neturi nemalonaus ar neįprasto kvapo, neperšti. Makšties išskyrų pagausėja dėl infekcijos, gimdos svetimkūnio (spiralės), sisteminių ligų. Pavyzdžiui, bakterinei vaginozei būdingos homogeniškos žuvies kvapo išskyros. Užsikrėtus gonorėja, trichomonoze išskyros esti žalsvos, jų daug, peršti, o neretai ir skauda lytinių santykių metu. Kraujingos išskyros po lytinių santykių gali būti gimdos kaklelio displazijos ar vėžio, makšties uždegimo požymis.
Įprastinė apžiūra ginekologinėje kėdėje atliekama kiekvienai moteriai. Jos metu įvertinamas gimdos dydis, forma, kiaušidžių ir kiaušintakių būklė, taip pat gimdos kaklelis, makšties sienelės ir išskyros, reikalui esant imamas išskyrų ar onkocitologinis tepinėlis.
Onkocitologinis gimdos kaklelio tepinėlis – tai gimdos kaklelio ląstelių apžvalga ir įvertinimas dėl galimų vėžinių ląstelių. Tyrimas imamas nustačius gimdos kaklelio displaziją arba rizikos grupes moterims, profilaktiškai daromas prieš ir po kontraceptikų vartojimo (juos vartojant daromas 1 kartą per metus) arba pacientėms nuo 30 metų kartą per 1-2 metus.
Makšties išskyrų tepinėlis imamas mikroskopiniam ištyrimui pagausėjus išskyrų, įtarus, jog moteris gali būti užsikrėtusi lytiškai plintančia liga, kai juntamas perštėjimas ar niežulys.
Pasėlis iš gimdos kaklelio imamas, įtarus lėtinis ar ūminius gimdos priedų uždegimus, makšties infekciją, ruošiantis ginekologinėms operacijoms ar intervencijoms.
Kolposkopija – gimdos kaklelio apžiūra kolposkopu, naudojant padidinimą ir apšvietimą, įtarus displaziją ar vėžį.
Echoskopija – vidinių genitalijų (gimdos, kiaušidžių) apžiūra ultragarsu. Atliekama nauju, moderniu ultragarso aparatu per makštį. Šiuo aparatu apžiūra labai tiksli ir nebūtina, kad pacientės būtų su pilna šlapimo pūsle. Echoskopija atliekama, kai moteris skundžiasi pilvo skausmais, esant neaiškios kilmės kraujavimui, nėštumo patikslinimui bei sekimui, įtarus auglį, genitalijų anomalijas.