Chlamidiozė
Chlamidiozė yra laikoma viena iš dažniausių lytiškai plintančių ligų (LPL) ir didžiausia dubens uždegiminės ligos ir moters nevaisingumo priežastimi. Jos infekcijos pirmiausia paveikia vyrų šlaplę ir moterų kaklelį. Kai kurios bakterijų padermės užkrečia tik kaklelį ir šlaplę, tuo tarpu kitos – sukelia akių ligas.
Simptomai
Chlamidiozė yra itin pavojinga liga, nes yra daug užsikrėtusių individų, nejaučiančių jokių simptomų. Vyrai, jaučiantys simptomus, dažniausiai patiria skausmingą šlapinimąsi bei vandens ar pieno išskyras iš šlaplės. Moterys gali patirti diskomfortą šlapinantis, kuris infekcijai besivystant vis didėja., tačiau labai dažnai taip pat nejaučia jokių simptomų. Būna, jog chlamidiozė padidina išskyras iš makšties ir, tikėtina, laikas nuo laiko nedidelį kraujavimą. Šis kraujavimas yra galimas požymis, kad infekcija išplito į gimdą.
Analinė chlamidiozės infekcija gali sukelti diskomfortą ir nenormalų išskyrų kiekį iš išangės. Jei ši liga nėra nustatoma ir gydoma, užsikrėtusiam individui gali kilti rimtų komplikacijų. Sudėtingesnė chlamidiozė gali sukelti apendikso, širdies ir kepenų infekciją. Be to, vyrams yra rizika užsikrėsti prielipo infekcija, kuri gali sukelti nevaisingumą.
Komplikacijos
Negydoma chlamidiozė progresuoja. Kaip ir pati infekcija, taip ir pažeidimai, kuriuos ji sukelia dažnai būna nepastebimi. Negydoma chlamidiozė moterims išplinta į gimdą ar kiaušintakius, sukeldama mažojo dubens uždegimą (MDU). Ši infekcija sukelia ilgalaikius pakitimus kiaušintakiuose, gimdoje ir aplinkiniuose audiniuose. Pakitimus lydi lėtinis pilvo apačios skausmas, nevaisingumas ir negimdinis nėštumas. Chlamidinė infekcija padidina ŽIV užsikrėtimo riziką. Norint išvengti infekcijos komplikacijų, visoms lytiškai aktyvioms moterims iki 25 metų amžiaus rekomenduojama vieną kartą per metus pasitikrinti dėl chlamidinės infekcijos. Kasmetinė patikra taip pat rekomenduojama vyresnėms, kurios turi vieną ar kelis lytinius partnerius, bei nėščioms moterims. Vyrams chlamidinė infekcija kartais išplinta į sėklidės prielipą, sukeldama skausmą ir karščiavimą, ko pasekoje – galimas net nevaisingumas. Retesniais atvejais chlamidinė infekcija gali sukelti sąnarių, akių gleivinės bei šlaplės uždegimus.
Plitimas
Chlamidiozę sukelia Chlamydia Trachomatis bakterijos. Šios bakterijos gali išgyventi tik gyvose ląstelėse, kurias jos vėliau nužudo. Todėl perdavimui yra būtinas apsikeitimas užkrėstais skysčiais. Jei manote, jog esate užsikrėtęs, nedelsiant kreipkitės į tam tikras klinikas, kurios atlieką specialius tyrimus šiai ligai nustatyti. Laiku tai padarius, jūs pašalinsite šią infekciją be minėtų žalingų pasekmių.
Gydymas
Laboratorijoje tiriami mėginiai paimti iš paciento (ės) šlapimo kanalo, gimdos kaklelio, kartais gali būti tiriamas šlapimas ar kiti mėginiai. Koks mėginys bus tiriamas nustato gydytojas. Visi lytiniai partneriai turėtų būti ištirti ir gydomi kartu. Gydymo metu rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių. Tos moterys, kurių lytiniai partneriai nebuvo išgydyti, rizikuoja užsikrėsti pakartotinai. Sunkių komplikacijų, įskaitant ir nevaisingumą, tikimybė dėl pasikartojančios infekcijos ženkliai padidėja. Praėjus trims mėnesiams po gydymo, moterys, kurios nėra tikros, ar jų partneriai gydėsi arba, jei asmuo jaučia infekcijos požymius, turėtų dar kartą pasitikrinti pas tą patį gydytoją, pas kurį kreipėsi pirmą kartą.