spoguota moters oda

Acne (aknė) – tai dažna odos problema. Brendimo metu ir mergaitėms, ir berniukams padidėja vyriškų lytinių hormonų (androgenų) gamyba, tada labiau stimuliuojamos riebalinės liaukos. Didėja odos riebalų gamyba, siaurėja riebalų liaukų latakėliai, trinka riebalų išsiskyrimas iš liaukų
Spuogus paprastai sukelia propionebacterium acnes – bakterija, mintanti odos riebalais. Šios bakterijos išskiria riebiąsias rūgštis ir kitas medžiagas, sukeliančias riebalų liaukų uždegimą.

MEDICININIS GYDYMAS
Vietiniai gydymo būdai

Aknės pažeistos odos gydymui, siekiant maksimalaus ir ilgalaikio efektyvumo, dažnu atveju skiriamas medikamentinis gydymas. Čia pateikiami pagrindiniai vietinio gydymo preparatai. Jie taip pat gali būti skiriami su kai kuriais sisteminiais vaistais.

Visais atvejais, prieš vaistų vartojimą, būtina gydytojo dermatologo konsultacija.

* Vitamino A derivatai retinoidai: tai vieni iš pagrindinių aknei gydyti skirtų vaistų. Jie mažina odos ragėjimą, todėl mažėja komedonų kiekis odoje. Juos naudojant, gali pasireiškti odos išsausėjimas, paraudimas, perštėjimas.

* Benzoilo peroksidas: kita dažnai aknės gydymui naudojama priemonė, kuri naikina bakterijas ir mažina odos uždegimą. Šis vaistas dažniausiai naudojamas su vietiniais antibiotikais, nes taip išgaunamas greitesnis odos būklės pagerėjimas ir sumažėja pašalinių reiškinių (odos dirginimas, paraudimas).

* Azelaininė rūgštis: taip pat vietiškai veikianti medžiaga, mažinanti komedonų kiekį, šiek tiek – odos uždegimą.

 

Vietinis aknės gydymas dažniausiai skiriamas ilgą laiką, kartais vieni vaistai keičiami kitais, todėl pačiam šiais vaistais gydytis nederėtų, nes neteisingai naudojant vaistus, ne tik pasireiškia odos sudirgimas, bet ir didėja bakterijų atsparumas vaistams.

Sisteminiai gydymo būdai

Sunkios aknės (skausmingi, uždegiminiai spuogai, cistos) gydymui, siekiant efektyvaus rezultato, gali būti skiriami geriamieji vaistai. Čia pateikiami pagrindiniai sisteminio gydymo preparatai.

Visais atvejais, prieš vaistų vartojimą, būtina gydytojo dermatologo konsultacija.

Vieni iš pagrindinių sisteminių (geriamų) aknei gydyti skirtų vaistų yra retinoidas – izotretinoinas. Tai stiprus ir labai efektyvus sunkiai aknei gydyti skirtas vaistas, veikiantis tiek komedonų susidarymą, tiek seborėją, mažinantis bakterijų kiekį ir odos uždegimą. Vis dėl to, šis vaistas turi daug apribojimų ir nemažai pašalinių reiškinių, taigi skiriamas tik gydytojo dermatologo prieš tai įvertinus paciento būklę ir atlikus tam tikrus tyrimus. Skiriant šį vaistą būtina reguliariai kas 1-3 mėn., lankytis pas dermatologą ir laikytis visų jo nurodymų, kad sau nepakenkti ir pasiekti gerų gydymo rezultatų. Taip pat būtina visapusiška apsauga nuo saulės. Gydymas skirimas 3-12 mėn. priklausomai nuo paciento būklės ir vaisto dozės.

Kita grupė vaistų, kurie gali būti skiriami aknės gydymui – tai geriami antibiotikai. Jie ne tik naikina bakterijas, bet ir mažina odos uždegimą.

Merginoms ir moterims, sergančioms akne, ypač virš 25 m. amžiaus, gali būti skiriamas gydymas tam tikrais antiandrogeninį poveikį turinčiais geriamais kontraceptikais. Šis gydymas skiriamas kartu su vietinias vaistais. Rekomenduojama jį tęsti bent 12 mėn.